Малко известни факти за Мекотели.



Двучерупчестите са снабдени и с мускулесто стъпало, което при много видове, като миди, се използва за закрепване на телата им към субстрата или за вкопаване в пясъка.

е. оние што живеат во езерата и реките) и копнените (конечното живеалиште ) видови.

училища плувни басейни Възможно е също да се заразите с вируса във фитнес залата или на работното място.

Защитните механизми след мекотелите и днес остават загадка. До края на миналия век се е приемало, че при мекотелите липсват имуноглобулини и наличието на същински имунитет. Като основен механизъм на защита на организма е приемана фагоцитозата. В последните години обаче са установени различни типове кръвни клетки, с различно устройство при различните мекотели.

Екскреторниот систем се состои од примитивни бубрези со долги, нефридијални канали и екскреторна пора во мантијната празнина.

Дихателната система е представена от хриле или бели дробове в зависимост от местообитанието. Хрилете се наричат кнедии и са изградени от ос и хрилни листчета.

Тялото придобива зелен цвят и организма придобива способността да добива енергия от фотосинтеза.

Главоногите , най-напредналите мекотели, включват октоподи, калмари, сепия и наутилус.

Мекотелото обикновено не причинява белези, освен ако подутините мекотели не са подбрани или надраскани.

В допълнение, устата е заобиколена от силни възбудени челюсти с дъга (дълга еластична лента с множество карамфил) и прилича на папагал във формата на клюна, размерите му варират в зависимост от размера на мекотели.

, едно миниатюрно октоподче.“ Защо да е глупав? „Ами просто не прави почти нищо.“

Гастроподите и бивалвите можеби се најчестите мекотели, но цефалоподите (семејството кое вклучува октоподи , лигњи и сипи ) се далеку најнапредни. Овие морски безрбетници имаат зачудувачки сложени нервни системи, што им овозможува да се вклучат во детално камуфлажа, па дури и да покажат однесување за решавање проблеми - на пример, познато е дека октоподите бегаат од нивните резервоари во лаборатории, стискаат по студениот под и се качуваат во уште еден резервоар кој содржи вкусни бивални.

Хитоните , известни също като полиплакофори, са плоски мекотели, подобни на плужеци, с варовити плочи, покриващи горната повърхност на телата им; те живеят в приливни води покрай скалисти брегове по целия свят.

Нещо повече – нервните системи изискват доста енергия за функционирането си и могат да еволюират до големи размери само ако ползите надвишават разходите. Така че какво става тук?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *